Svatá Anežka Česká je ze sboru Hronov

Co říká tajemný název dnešního příspěvku?

Anežka Česká jako první česká socha ve Vatikánu. Pochází ze školní dílny hořických sochařůPro znalce historie jistě jasné, že sv. Anežka z Hronova nepocházela. Dnešní příspěvek ale skutečné mluví o sv. Anežce České (někteří ještě znají z bankovky  50 Kč) z Hronova, avšak z Hronova (část Velký Dřevíč) pochází její poslední socha, která byla dne 10.09.2016 jako historicky první socha z České rebuliky natrvalo instalovaná ve Vatikánu, konkrétně v bazilice sv. Petra v kapli sv. patronů Evropy. A to je dobré si zapamatovat, stejně jako skutečnost, že autorkou této sochy je naše sestra Alena Šubrtová (roz. Kubcová). Osobně si ji za účasti tisíců poutníků převzal papež František.

Vice naleznete na stránkách Kamenosochařské školy v Hořicích, fotky z Vatikánu na stránkách Královéhradeckého kraje a nebo můžete shlédnout magazín České televize (doporučuji), který vše shrnuje.

Hezký námět na zahraniční výlet, ale pokud chcete sochu vidět, nemusíte cestovat až do Vatikánu, jedna kopie stojí na nádherném místě nad obcí Pavlov na moravské vinici, avšak jediný originál je ještě blíže, a to na okraji obce Myštěves (mezi Hradcem Králové a Jičínem GPS 50°18’18.2″N 15°33’60.0″E). Tam už by se dalo zajet.

Hezké putování s naším Pánem přeje

Martin

P.S. Nahrál jsem nová kázání.

Můžete zanechat komentář k tomuto příspěvku, nikoli však trackbacky. Sledujte nejnovější komentáře k tomuto příspěvku pomocí Odebírání novinek.